Hoppa till sidans innehåll

3-dagars etapp 2 - Över 100 på plats!

31 MAJ 2022 10:32
En fartfylld sprintorientering vid Metropoolen väntade deltagarna på etapp 2 av Avesta OK:s 3-dagars. Över 100 deltagare var på plats. Final med prisutdelning vid Tråbacken på torsdag.
  • Uppdaterad: 31 MAJ 2022 10:32

Det blev en härlig måndagkväll vid Metropoolen. Måånga barn som kämpade på kvällens sprintbanor. På torsdagen väntar final i TRåbacken. Den kvällen avslutas med prisutdelning. Du kommer väl då!

Hoppas någon har något foto från gårdagen som vi kan piffa upp lite med.

2022-05-30 AOK:s ungdoms 3-dagars, etapp 2

D16, 1 920 m (3): 1) Elsa Nilsson, Dalaportens OL, 12.54, 2) Pauline Haglund, IFK Hedemora OK, 13.21, 3) Tuva Westbom, Säterbygdens OK, 17.36.

H16, 1 920 m (2): 1) Oskar Engström, Dalaportens OL, 13.19, 2) Algot Norgren, Dalaportens OL, 14.08.

D14, 1 920 m (2): 1) Amanda Lind, Dalaportens OL, 18.28, 2) Elise Mattsson Norman, Avesta OK, 23.25.

H14, 1 920 m (5): 1) Jonatan Haglund, IFK Hedemora OK, 9.56, 2) William Westbom, Säterbygdens OK, 12.29, 3) Lucas Eliases, Dalaportens OL, 16.38, 4) Eje Lind, IFK Hedemora OK, 17.26, 5) Kasper Amnéus, Dalaportens OL, 18.49.

D12, 1 540 m (7): 1) Melly Dahl, IFK Hedemora OK, 15.44, 2) Leiah Sandberg Janhager, Avesta OK, 16.42, 3) Linnea Blixt, Avesta OK, 16.55, 4) Elvira Norgren, Dalaportens OL, 19.20, 5) Smilla Engström, Avesta OK, 19.41, 6) Tilly Eliases, Dalaportens OL, 31.29, 7) Wilda Vainionpää, Dalaportens OL, 32.50.

H12, 1 540 m (4): 1) Malte Borgström, Avesta OK, 17.06, 2) Olle Stinessen, Dalaportens OL, 17.45, 3) Leon Lundqvist, Avesta OK, 38.35, 4) Edvin Wilhelmsson, Avesta OK, 44.56.

D10, 1 270 m (2): 1) Molly Glad, Avesta OK, 16.16, 2) Emmy Wittesjö, Säterbygdens OK, 28.15.

H10, 1 270 m (6): 1) Malte Lind, IFK Hedemora OK, 9.11, 2) Victor Haglund, IFK Hedemora OK, 11.13, 3) Elliott Rönnberg, IFK Hedemora OK, 11.34, 4) Leonard Hörnell Öhlund, Säterbygdens OK, 12.10, 5) Oliver Segerbäck, Avesta OK, 14.38, 6) Kevin Amnéus, Dalaportens OL, 18.24.

U1 Pojk, 870 m (20): 1) Troj Lundgren, Avesta OK, 6.45, 2) Anton Zetterström, Avesta OK, 7.33, 3) Thor Norling Bengter, Avesta OK, 8.54, 4) Elton Strömberg, Avesta OK, 8.58, 5) David Berggren, Avesta OK, 9.15, 6) Olle Wadhagen, Avesta OK, 9.16, 7) Jon Wadhagen, Avesta OK, 9.17, 8) Moddy Bohlin, Avesta OK, 9.38, 9) Vide Almén, Avesta OK, 10.21, 10) Lowe Sandberg Janhager, Avesta OK, 11.07, 11) Dennis Jansson, Dalaportens OL, 12.03, 12) Wilmer Engdahl, Dalaportens OL, 12.38, 13) Elis Anveklev, Avesta OK, 12.41, 14) Edwin Holmström, IFK Hedemora OK, 12.43, 15) Isak Ahlberg, Avesta OK, 13.06, 16) Sixten Hedström, Avesta OK, 13.29, 17) Jonatan Hörnström, Dalaportens OL, 13.34, 18) Oliver Folke, Avesta OK, 15.18, 19) Thilo Öhman, Avesta OK, 15.29, 20) Ellion Strömberg, Avesta OK, 22.43.

U2, 1 270 m (15): 1) Johanna Larsson, IFK Hedemora OK, 11.35, 2) Oliver Goude, IFK Hedemora OK, 15.47, 3) Anton Dahlberg, Avesta OK, 16.21, 4) Ellen Dahl, IFK Hedemora OK, 17.28, 5) August Holmström, IFK Hedemora OK, 17.29, 6) Jona Floresjö, IFK Hedemora OK, 18.28, 6) Sander Hansson, IFK Hedemora OK, 18.28, 8) Dio Lund, Avesta OK, 19.31, 9) Theo Lindell, Avesta OK, 19.44, 10) Egon Lind, IFK Hedemora OK, 19.59, 11) Belinda Sundberg, Dalaportens OL, 24.44, 12) Vera Eliases, Dalaportens OL, 24.57, 13) Frans Magnusson, Norbergs OK, 26.38, 14) Emil Glad, Avesta OK, 29.11, 15) Myrra Nordin, Norbergs OK, 34.30.

U3, 1 540 m (3): 1) Lova Holmström, IFK Hedemora OK, 15.57, 2) Lucas Andersson, IFK Hedemora OK, 19.03, 3) Nova Jälmestedt, Avesta OK, 20.19.

GulVuxen, 1 540 m (1): 1) Sofie Persson, Avesta OK, 12.00.

U1 Flick, 870 m (20): 1) Tilde Molin, Avesta OK, 8.01, 2) Idun Lindén, Avesta OK, 8.14, 3) Molly Wittesjö, Säterbygdens OK, 8.28, 4) Meja Segerbäck, Avesta OK, 9.08, 5) Vilda LindÉN, Avesta OK, 9.12, 6) Tuva Kascha Goude, IFK Hedemora OK, 10.09, 7) Lily Nilsson, Dalaportens OL, 10.21, 8) Elise Bengtsson, Avesta OK, 10.51, 9) Svea Spolander Linder, Norbergs OK, 12.18, 10) Nelia Eritz, Avesta OK, 12.24, 11) Hermine Sandström, Avesta OK, 12.38, 12) Edith Winqvist, Norbergs OK, 13.17, 13) Astrid Eriksson, Avesta OK, 13.53, 14) Signe Ahlberg, Avesta OK, 13.55, 15) Mira Hanses, Avesta OK, 13.57, 16) Ella Molin, Avesta OK, 14.48, 17) Laura Strömberg, Avesta OK, 14.52, 18) Freja Cedergren, Avesta OK, 14.53, 19) My Ögren, Avesta OK, 16.49, 20) Meja Pettersson, Avesta OK, 21.32.

ViolettVuxen, 1 920 m (3): 1) Rasmus Strömberg, Avesta OK, 10.00, 2) Saga Mattsson, Dalaportens OL, 12.22, 3) Kjell Holm, Dalaportens OL, 14.17.

Inskolning (10): William Bäcke, Stora Skedvi IK SOFF; Gabriella Gunnarsson, Sala OK; Nor Koivisto, Norbergs OK; UIsak Vedin, Norbergs OK; Noel Rönnberg, IFK Hedemora OK; Maiken Lawther, Norbergs OK; Polly Nordin, Norbergs OK; Assar Almséus, IFK Hedemora OK; Alicia Anderssn, Avesta OK; Vincent Andersson, Avesta OK.

2022-05-30 AOK:s ungdoms 3-dagars, Totalt 2 etapper

D16: 1) Elsa Nilsson, Dalaportens OL, 47.23, 2) Pauline Haglund, IFK Hedemora OK, 1.14.25, 3) Tuva Westbom, Säterbygdens OK, 1.34.05.

H16: 1) Oskar Engström, Dalaportens OL, 1.00.42.

D14: 1) Amanda Lind, Dalaportens OL, 59.43, 2) Elise Mattsson Norman, Avesta OK, 1.30.01.

H14: 1) Jonatan Haglund, IFK Hedemora OK, 29.36, 2) Lucas Eliases, Dalaportens OL, 1.00.28, 3) Eje Lind, IFK Hedemora OK, 1.00.37, 4) Kasper Amnéus, Dalaportens OL, 1.12.34, 5) William Westbom, Säterbygdens OK, 1.14.28.

D12: 1) Melly Dahl, IFK Hedemora OK, 45.38, 2) Leiah Sandberg Janhager, Avesta OK, 46.57, 3) Linnea Blixt, Avesta OK, 49.22, 4) Tilly Eliases, Dalaportens OL, 1.19.45, 5) Wilda Vainionpää, Dalaportens OL, 1.22.22.

H12: 1) Olle Stinessen, Dalaportens OL, 45.35.

D10: 1) Molly Glad, Avesta OK, 33.52.

H10: 1) Malte Lind, IFK Hedemora OK, 21.39, 2) Leonard Hörnell Öhlund, Säterbygdens OK, 24.38, 3) Elliott Rönnberg, IFK Hedemora OK, 25.18, 4) Victor Haglund, IFK Hedemora OK, 29.40, 5) Kevin Amnéus, Dalaportens OL, 36.29, 6) Oliver Segerbäck, Avesta OK, 37.31.

U1 Pojk: 1) Anton Zetterström, Avesta OK, 19.31, 2) Thor Norling Bengter, Avesta OK, 20.44, 3) Jon Wadhagen, Avesta OK, 25.19, 3) Olle Wadhagen, Avesta OK, 25.19, 5) Vide Almén, Avesta OK, 25.56, 6) Moddy Bohlin, Avesta OK, 26.35, 7) Elton Strömberg, Avesta OK, 27.11, 8) Isak Ahlberg, Avesta OK, 27.18, 9) David Berggren, Avesta OK, 29.36, 10) Dennis Jansson, Dalaportens OL, 31.40, 11) Edwin Holmström, IFK Hedemora OK, 32.46, 12) Wilmer Engdahl, Dalaportens OL, 33.26, 13) Lowe Sandberg Janhager, Avesta OK, 34.54, 14) Thilo Öhman, Avesta OK, 35.03, 15) Oliver Folke, Avesta OK, 36.45.

U2: 1) Johanna Larsson, IFK Hedemora OK, 29.50, 2) Sander Hansson, IFK Hedemora OK, 38.20, 3) Jona Floresjö, IFK Hedemora OK, 38.21, 4) Oliver Goude, IFK Hedemora OK, 39.07, 5) Anton Dahlberg, Avesta OK, 39.30, 6) Egon Lind, IFK Hedemora OK, 46.01, 7) Frans Magnusson, Norbergs OK, 48.53, 8) Theo Lindell, Avesta OK, 53.03, 9) Emil Glad, Avesta OK, 55.02, 10) Myrra Nordin, Norbergs OK, 1.03.46, 11) Belinda Sundberg, Dalaportens OL, 1.11.00, 12) Vera Eliases, Dalaportens OL, 1.11.17.

U3: 1) Lucas Andersson, IFK Hedemora OK, 52.16, 2) Nova Jälmestedt, Avesta OK, 1.08.05.

U1 Flick: 1) Tilde Molin, Avesta OK, 21.31, 2) Idun Lindén, Avesta OK, 23.11, 3) Lily Nilsson, Dalaportens OL, 27.53, 4) Elise Bengtsson, Avesta OK, 28.01, 5) Nelia Eritz, Avesta OK, 28.34, 6) Edith Winqvist, Norbergs OK, 29.24, 7) Hermine Sandström, Avesta OK, 29.54, 8) Signe Ahlberg, Avesta OK, 30.33, 9) Freja Cedergren, Avesta OK, 31.32, 10) Laura Strömberg, Avesta OK, 31.33, 11) Tuva Kascha Goude, IFK Hedemora OK, 33.07, 12) Ella Molin, Avesta OK, 33.58, 13) Svea Spolander Linder, Norbergs OK, 34.42, 14) My Ögren, Avesta OK, 34.55, 15) Mira Hanses, Avesta OK, 35.45.

ViolettVuxen: 1) Rasmus Strömberg, Avesta OK, 37.54, 2) Kjell Holm, Dalaportens OL, 57.13.

Skribent: Thomas Nyberg
E-post: This is a mailto link

Sponsorer

Sponsorer

Sponsorer

----------------

Avesta orienteringsklubb - Klubben för alla!

----------------

Vill du bli medlem i AOK läs mer här!

----------------






221109inf.pdf
22infojan.pdf
21infonov.pdf
21info juni.pdf
21 info apr.pdf
21 info jan.pdf
20info okt.pdf
20info aug.pdf
20info mars.pdf

19info nov.pdf
19 Info sept.pdf
19 info mars.pdf
190122 info jan-feb.pdf

181106infoblad.pdf
181001 Info septokt.pdf
180828 Info.pdf
180614 Info.pdf

---------------------

räknare
antal besök sedan 090405

Stöd Avesta OK
----------------
SERVICE

 Städning motionsanläggningen
V48 (28/11-4/12) Ola Janhager o My Sandberg

V49 (5-11/12)  Birgitta o Per Westman
V50 (12-18/12) My o Johan Blixt
V51 (29-25/12) Solveig Palm o Lennart Vessberg

Torsdagsfika 18:30-19:30
1/12 Stefan Nyberg
8/12 Thomas Nyberg
15/12 Solveig Palm
22/12 Korvgrillning

---------------

Postadress:
Avesta OK - Orientering
Box 49
77421 Avesta

Kontakt:
Tel: 0704642349, 022652924
E-post: info.avestaok@gmail....

Se all info