Hej alla AOK:are och tack för alla hälsningar! Efter några veckor i mitt "vilohem" är jag på gång igen och mår mycket bättre. Idag har jag testat balansen genom att cykla till jobbet, (funkade inte för 3 v sedan) men NU gick det jättebra! (Du reagerade sunt i somras Hansi, de här små "illbattingarna" är inte roliga).För övrigt ser jag fram emot motion på vitt underlag, då finns varken ormar eller fästingar.Vi ses i Tråbacken i höst! Kram, Solweig
Hemma igen efter intressanta och lärorika dagar i Halland och utan orienteringsskor till torsdagens skol-DM... De begagnade jag hade ligger i en soptunna i Halland, tänkte lämna dom i skogen men man måste ju tänka på miljön och dessutom ville jag inte halka och bryta mej på upploppet!
Eftersom Lovisa och Viktor inte kan komma åt någon dator så skickar jag hälsningar från dom. Lovisa var laddad inför dagens sprint efter en väldigt lyckad träning i går där alla kontrollerna satt precis där de skulle. Båda får vara helt nöjda med dagens resultat. Lovisa tyckte att kondisen behöver bättras på men det gick bra trots att en förkylning satte stopp för träningen veckan innan. Vi hejar på dom inför morgonens långdistans!
Stort Lycka Till Lovisa och Viktor!!
Är iallafall anmäld i helgen till Folkare i Hedemora, tar ett beslut sedan om vi följer med.
Trampade rakt över ormens huvud.Väl hemma kunde jag inte hejda det ologiska behovet av att vända på den aktuella skon och noga granska så att det inte var en stor tugga därunder. Dessutom hade jag inbilade krypningar och det kliade under foten i tre dagar. Johanna frågade när jag kom hem om ormen överlevde. Jag måste erkänna att, trots att jag är djurvän hade jag ingen tanke på att kontrollera hur den klarade sig. Vad skulle jag ha gjort om den såg halvsskadad ut? Trampa en gång till?
Man har kanske valt fel sport om man är rädd för ormar och orienterar! En nackdel är att man tittar mer på marken än på kartan och omgivningen. Följden blir, förutom att man tappar bort sig på kartan och missar viktiga hållpunkter, att man ser alla ormar, vilket inte förbättrar situationen! Söndagens motionsrunda slutade med facit tre ormar. En av ormarna placerade sig dessutom rakt under min fot. Ni förstår kanske att det var en obehaglig känsla för en person med ormskräck.
Ja det var en lyckad tillställning i Brovallen. Stort tack till Lars Lundén som peppat på och puffat för att inspirera till nattorientering. De flesta som provar på tycker att det är så kul.Vill också passa på att önska Viktor och Lovisa lycka till på USM.
Helt klart riktigt kul att springa på natten. Gropen som tog lång tid att hitta i ljuset satt ju direkt i mörkret.Nu är det bara att ladda om för premiären i H21 men där är planen lugn gång och rätt istället för löpning och megamissar som under gårdagens letande efter kolbottnar och gropar.
Tack ni som ordnat så bra med lite annorlunda orientering, helt klart en ny dimension på orientering, kul. Vill också önska Lovisa och Viktor lycka till på USMM i morgon.
Sponsorer
----------------
22infojan.pdf21infonov.pdf21info juni.pdf21 info apr.pdf21 info jan.pdf20info okt.pdf20info aug.pdf20info mars.pdf19info nov.pdf19 Info sept.pdf19 info mars.pdf190122 info jan-feb.pdf181106infoblad.pdf181001 Info septokt.pdf180828 Info.pdf180614 Info.pdf---------------------
antal besök sedan 090405
Städning motionsanläggningenV14 (4-10/4) Ritva Kärkkäinen o Stefan NybergV16 (18-24/4) Marlene o Jonas EngströmV18 (2-8/5) My Sandberg o Ola Janhager
Torsdagsfika(Slut för säsongen)
Aktuella uthyrningarPausat under coronatiden
---------------